Reklama

Turowicz na nasz czas

Turowicz na nasz czas

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Nawet dla tych, którzy znali Jerzego Turowicza, jego „Rok” (stulecie urodzin i związane z nim publikacje) pozwalają Naczelnego „Tygodnika” odkryć na nowo.
J

Jakiś tekst, jakieś zarzuty, jakiś kontrowersyjny tekst przez niego dopuszczony do druku – wszystko to zwykle było interpretowane w oderwaniu od całości myśli Jerzego. On tymczasem należał do ludzi, którzy mają klarowną wizję swojej misji i dobrze przemyślaną hierarchię wartości. Taki ktoś nawet jeśli w jakiejś skomplikowanej, konkretnej sytuacji popełni błąd, to „zejście ze szlaku” nie znaczy, że błąka się po bezdrożach. Żadna sytuacja, żaden problem czy dylemat nie są przezeń rozwiązywane bez odniesienia do całości. W tym leży sekret jego siły i skuteczności. Przygotowywany do publikacji w przyszłym roku obszerny wybór pism Turowicza pokazuje, jak konsekwentnie był on wierny swojej wizji, jak świadomie potrafił utrzymać wybrany kierunek życiowej (bo nie tylko intelektualnej) drogi. Dla niego była to droga wiary.

Traktował ją poważnie. W...

4976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]