Reklama

Jeniec talibów wolny po pięciu latach

Jeniec talibów wolny po pięciu latach

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Radość z uwolnienia żołnierza USA, przetrzymywanego przez talibów, przyćmiły w Stanach liczne kontrowersje i trudne pytania.
W

W miasteczku, z którego pochodzi sierżant Bowe Bergdahl, odwołano nawet ceremonię powitania.
Rozgoryczeni są jego towarzysze broni: twierdzą, że Bergdahl nie jest bohaterem, lecz zdrajcą, bo zanim w czerwcu 2009 r. został porwany przez afgańskich bojowników, miał zdezerterować. Członkowie jego plutonu nie mogą przeboleć, że co najmniej sześciu innych żołnierzy zginęło podczas poszukiwań i prób odbicia towarzysza, któremu zarzucają, że nigdy nie traktował służby poważnie. W mailach do rodziców miał wręcz pisać, że wstyd mu za arogancję Ameryki i nie chce marnować życia na „kłamstwa i wspieranie głupców”.
Zastrzeżenia ma też wielu polityków, zwłaszcza republikańskich. Zwracają uwagę, że paktowanie z terrorystami jest naganne i krótkowzroczne. W negocjacjach Waszyngtonu z talibami, prowadzonych z przerwami od pięciu lat, mediował Katar – i właśnie tam doszło do wymiany...

2134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]