Reklama

Afgańskie drogi wyjścia

Afgańskie drogi wyjścia

w cyklu STRONA ŚWIATA
03.08.2018
Czyta się kilka minut
Nie mogąc pokonać talibów i nie widząc innego sposobu zakończenia siedemnastoletniej wojny, Amerykanie zaczęli się w końcu z nimi układać.
Afgańscy saperzy wyruszają na akcję rozbrajania min w regionie Zhari, marzec 2018 r. / SANAULLAH SEAIM / XINHUA / EAST NEWS
Afgańscy saperzy wyruszają na akcję rozbrajania min w regionie Zhari, marzec 2018 r. / SANAULLAH SEAIM / XINHUA / EAST NEWS
W

W lipcu, w jednym z hoteli w katarskiej stolicy Dosze, gdzie talibowie otworzyli przed kilkoma laty swoje oficjalne przedstawielstwo, z emisariuszami afgańskich partyzantów spotkała się Alice Wells, odpowiedzialna w Departamencie Stanu za sprawy Azji Środkowej i Południowej. Wysoka ranga dyplomatyczna Amerykanki miała przekonać talibów, że rozmawia z nimi z błogosławieństwa Białego Domu i jego gospodarza Donalda Trumpa.

Do tej pory bowiem Amerykanie upierali się, że nie są stroną afgańskiej wojny, a o pokoju talibowie powinni rozmawiać nie z nimi, ale z przedstawicielami rządu z Kabulu. Teraz zmienili zdanie. W Dosze rozmawiali z talibami między innymi o ewentualnym udziale talibów w afgańskim rządzie, a także o możliwości pozostawienia amerykańskich baz wojennych w Afganistanie.

„To były takie rozmowy o rozmowach” – powiedział jeden z talibów, którzy od lat powtarzają...

14449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]