Reklama

Jedność radości pozbawiona

Jedność radości pozbawiona

24.10.2004
Czyta się kilka minut
15 lat temu Niemcy z NRD wyszli na ulice i obalili komunizm. Po czym uwierzyli, że przyjdą ci mądrzy ludzie z Zachodu i cudownie zamienią ziemię między Odrą a Łabą w kraj mlekiem i miodem płynący. Inicjatywa, która wybuchła podczas Jesieni Ludów, szybko zgasła, a zamiast krytycznej autorefleksji Niemcy ze Wschodu prezentują znowu mentalność roszczeniową. Dziś słyszą od polityków, że ich standard życia może nigdy nie dorównać standardowi zachodniemu - i głosują na ekstremistów.
N

Najpierw wołali do swych ciemiężycieli: “To my jesteśmy narodem!". Potem, gdy upadł mur, zaczęli krzyczeć: “Jesteśmy jednym narodem!". A kiedy stało się jasne, że połączenie obu państw niemieckich jest kwestią czasu, dominujące podczas wielkich demonstracji na ulicach NRD-owskich miast hasło znowu się zmieniło, po raz ostatni. Brzmiało: “Niemcy, jedna ojczyzna!".

Niemcy, jedna ojczyzna? Przecież to fikcja, wymysł idealistów, myślenie życzeniowe, które nigdy nie miało odpowiednika w rzeczywistości! Przecież zjednoczenie Niemiec w 1990 r. tylko jeszcze bardziej podzieliło krainy między Renem a Odrą: już nie tylko na Wschód i Zachód, ale także na tych jeszcze bardziej biednych i tych jeszcze bardziej bogatych, na beneficjentów i przegranych...

W tak czarnych kolorach publicysta Wolfgang Herles kreśli bilans zjednoczenia, które rozpoczynało się 15...

19579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]