Reklama

Ładowanie...

Heidenau jak NRD

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Niemcy obchodzą 25-lecie zjednoczenia. Czy fakt, że schroniska dla uchodźców płoną częściej na Wschodzie, ma związek z dawnym podziałem?
Mieszkańcy Heidenau w Saksonii żądają referendum w sprawie przyjmowania imigrantów, 26 sierpnia 2015 r. Fot. Tobias schwarz / AFP / EAST NEWS
R

Rok 2015 będzie dla Niemiec rokiem rekordów. Wyjątkowo wysoka jest nie tylko liczba uchodźców i migrantów, którzy przybyli lub jeszcze przybędą do Republiki Federalnej. Wyjątkowo niskie jest bezrobocie (ledwie 6,7 proc.), a przedsiębiorstwa odnotowują wyjątkowo duże zyski, na czym korzystają też ich akcjonariusze. Indeks giełdowy „Dax” poradził sobie z niedawnym załamaniem na chińskich rynkach finansowych. A konsumenci są najwyraźniej w dobrych nastrojach – mimo kryzysowej atmosfery nad Europą, kupują na potęgę, napędzając produkcję i usługi...

Tak, 25 lat po zjednoczeniu Republice Federalnej powodzi się dobrze – mimo kryzysu strefy euro i kryzysu greckiego, mimo nowej „zimnej wojny” z Rosją, mimo kryzysu uchodźczego. Gdy w tę sobotę, 3 października, świętowane będzie pokojowe połączenie w 1990 r. „starej” Republiki Federalnej z dawną komunistyczną NRD, zjednoczone od ćwierć...

10055

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]