Reklama

Ładowanie...

Jeden Kościół

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Patrick Lee i ks. Frans de Ridder
W

W XVI w. katoliccy misjonarze w Chinach ciężko pracowali, by zaadaptować chrześcijaństwo do lokalnej kultury, którą charakteryzował przede wszystkim kult przodków. Wyznawcy Konfucjusza niechętnie wstępowali do Kościoła katolickiego ze względu na ogromne różnice między ich tradycją a katolicyzmem. Papież Pius XII ogłosił, że nie jest grzechem śmiertelnym stosowanie elementów chińskiej tradycji ludowej w obrzędowości katolickiej. To zmniejszyło opory, ale rozwścieczyło chińskich cesarzy, którzy zaczęli usuwać misjonarzy z kraju.

W czasie rewolucji komunistycznej katolicy zostali odcięci od Watykanu i przeszli do podziemia. Przez to stali się bardzo konserwatywni - bardziej papiescy od papieża. Wielu katolików sprzeciwia się interkulturowości, np. temu, by figury Matki Bożej miały chińskie rysy twarzy. W Singapurze ważnym elementem kultu przodków jest składanie...

5715

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]