Reklama

Jeden Kościół

Jeden Kościół

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Patrick Lee i ks. Frans de Ridder
W

W XVI w. katoliccy misjonarze w Chinach ciężko pracowali, by zaadaptować chrześcijaństwo do lokalnej kultury, którą charakteryzował przede wszystkim kult przodków. Wyznawcy Konfucjusza niechętnie wstępowali do Kościoła katolickiego ze względu na ogromne różnice między ich tradycją a katolicyzmem. Papież Pius XII ogłosił, że nie jest grzechem śmiertelnym stosowanie elementów chińskiej tradycji ludowej w obrzędowości katolickiej. To zmniejszyło opory, ale rozwścieczyło chińskich cesarzy, którzy zaczęli usuwać misjonarzy z kraju.

W czasie rewolucji komunistycznej katolicy zostali odcięci od Watykanu i przeszli do podziemia. Przez to stali się bardzo konserwatywni - bardziej papiescy od papieża. Wielu katolików sprzeciwia się interkulturowości, np. temu, by figury Matki Bożej miały chińskie rysy twarzy. W Singapurze ważnym elementem kultu przodków jest składanie...

5715

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]