Reklama

Jakub

Jakub

17.01.2007
Czyta się kilka minut
fot. K. Adamiec
C

Cmentarze bardzo się sprawdzają podczas wojny. Pomniki chronią przed ostrzałem zza muru. Śpi się na trawie między grobami. Miałem szczęście: znalazłem pusty grób, bardzo porządny, wymurowany, nie zdążyli widocznie kogoś pochować. Na granitowych płytach można jeść - jedliśmy pomidory najczęściej, a wodę braliśmy z pompy przy głównej bramie. Nasi Żydzi wytłumaczyli nam, że to nie jest zwyczajna pompa. Jak człowiek wychodzi z żydowskiego cmentarza, powinien odmówić modlitwę i obmyć ręce, i tą właśnie wodą oni się kiedyś obmywali.

...Nasi Żydzi to ci, których uwolniliśmy z obozu na Gęsiej. Jacy byli szczęśliwi, pani kochana! Jeden próbował całować mnie po rękach, drugi przytaszczył zdobyczne wiadro miodu... Wyrwałem ręce, człowieku, tłumaczyłem, no co ty, ale to był węgierski Żyd i nie można się było dogadać. Albo holenderski, trudno powiedzieć, większość była zagraniczna. A miód...

6578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Szkoda,że niedostępny w żadnym wydaniu papierowym - nawet w ostatnim pt. Reportaże WSZYSTKIE"

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]