Reklama

Jaki znak twój

Jaki znak twój

30.06.2006
Czyta się kilka minut
Tym, którzy zgadzają się na lekcje z "miłości do ojczyzny, pozostaje czekać na podstawy programowe nowego przedmiotu. Przeciwnicy pomysłu, pełni obaw, że w szkołach znajdzie się miejsce przede wszystkim na naukę nacjonalizmu, powinni zacząć się zastanawiać, jakiego wychowania patriotycznego by chcieli.
fot. P. Ulatowski - visavis.pl
P

Prof. Anna M. Komornicka, wykładowczyni literatury greckiej, mieszkała na wsi w województwie tarnopolskim. Cnoty obywatelskie kształtowali w niej rodzice. Ojciec, jak tylko skończyła się I wojna światowa i walki o granicę wschodnią, wrócił do kompletnie zniszczonego, jak zresztą cały kraj, majątku. Odbudowa i "dorabianie się" nie przesłoniły mu jednak całego świata. Przez wiele lat, jako prezes Towarzystwa Szkoły Ludowej w Tarnopolskiem, jeździł po miasteczkach i wioskach, odwiedzając szkoły, wysłuchując potrzeb nauczycieli. Później w ich imieniu, ludzi nieraz heroicznych i zupełnie dziś zapomnianych, dobijał się z petycjami do władz oświatowych. "Rodzinną klęską" był Komitet Zimowej Pomocy Bezrobotnym, zabierający masę czasu, którego ojciec nie spędzał z najbliższymi, ale jeżdżąc do potrzebujących. Matka bynajmniej nie zajmowała się tylko domem: jeszcze jako panna założyła...

15627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]