Reklama

Jaki kolor Białorusi

Jaki kolor Białorusi

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Ranne zwierzę ryczy głośno. A Aleksander Łukaszenka ryczy coraz głośniej. Groźby pod adresem Polski, wygłoszone w białoruskim Sejmie (My wiemy, co dzieje się w ambasadzie, znamy waszą pracę!.), to podręcznikowy przykład zachowania zagrożonej dyktatury - szukanie wroga na zewnątrz. Widać Łukaszenka czuje się coraz mniej pewnie. Tymczasem Zachód - być może zachęcony sukcesem Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie - wykazuje sporą aktywność. Szef unijnej polityki zagranicznej Javier Solana i sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zachęcają do zmian. Pani Rice zapewnia białoruską opozycję o poparciu.
W

Wystraszone zwierzę ucieka tam, gdzie bezpiecznie. I Łukaszenka uciekł do Moskwy. Przyjęty łaskawie przez Władimira Putina podpisał kilkanaście dokumentów integrujących Białoruś z Rosją. Jednocześnie odbyły się wspólne manewry wojskowe. Moskwa gorączkowo myśli, jak zapewnić władzę Putinowi po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej. Podobno jednym z wariantów jest ostateczne połączenie Białorusi i Rosji. Nowe państwo to nowa konstytucja i Putin mógłby znów być prezydentem. Do zwierania szeregów może pchnąć też Rosję współpraca m.in. Gruzji, Ukrainy i Mołdawii w ramach GUUAM, uważanego już za konkurencję dla Kremla. Wydarzenia w tych krajach dowodzą ostatecznego rozpadu imperium. GUUAM właśnie wezwał Rosję do wycofania wojsk z Gruzji i Naddniestrza. Nie od dziś też prezydenci Gruzji i Ukrainy czynią aluzje do sytuacji na Białorusi. 20 kwietnia gruziński parlament wyraził...

2140

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]