Reklama

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na dzieci

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na dzieci

14.10.2019
Czyta się kilka minut
Najwyższe w UE – takie były do zeszłego piątku polskie normy alarmowania o smogu.
W

Według nowego rozporządzenia ministra środowiska alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 µg (mikrogramów) na m3 dla pyłu PM10 (dotychczasowy wskaźnik był dwukrotnie wyższy). Po przekroczeniu poziomu alarmowego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła ostrzeżenia, a instytucje państwowe muszą podjąć natychmiastowe działania w celu obniżenia stężenia pyłów.

Zanieczyszczenia powietrza kilkakrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia u dzieci alergii i astmy – ogłosili tymczasem lekarze i naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z Politechniki Warszawskiej. „Przepisujemy pacjentom leki przeciwzapalne, na astmę, na przeziębienie, nie zdając sobie sprawy, że za przynajmniej kilkunastoma procentami tych objawów stoi złe powietrze – powiedział pediatra dr hab. Wojciech Feleszko. – Na sto dzieci kaszlących, stale eksponowanych na zanieczyszczone powietrze, 16 kaszle z powodu smogu”.

To na razie częściowe wyniki badań (pierwszych takich w skali kraju) pt. „Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat”. Na ich ogłoszenie badacze zdecydowali ze względu na początek sezonu grzewczego. Najważniejsze wnioski? Zanieczyszczenie powietrza wiąże się z 4-krotnie większym ryzykiem wystąpienia objawów alergii (m.in. katar, drapanie w gardle, pieczenie oczu). Pyły zawieszone działają powoli, objawów nie obserwuje się od razu, co usypia czujność rodziców. Zanieczyszczenia wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie, powodują też problemy z pamięcią, uwagą i postrzeganiem.

Badacze radzili, by dbać o czystość powietrza we własnym otoczeniu, np. stosując oczyszczacze powietrza w domach i biurach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]