Reklama

Jak mówić o przeszłości

10.12.2018
Czyta się kilka minut
„Mając już osiemdziesiąt lat ze sporym okładem, uważam swoje życie za niełatwe, ale spełnione”.
T

To przesłanie krzepi, choć i budzi onieśmielenie. Formułuje je przecież człowiek ocalony z Zagłady, dorastający w apogeum stalinizmu, borykający się z traumami i poczuciem odmienności – a równocześnie ktoś, kto osiągnął znakomitą pozycję naukową, zachowując pełną niezależność poglądów, kto zdobył się na odwagę, by u schyłku lat 70. angażować się w działalność opozycyjną, a w ostatnich dekadach umiał (co też wymagało odwagi!) opisać swoje doświadczenia w „Czarnych sezonach” i kolejnych tomach autobiograficznej prozy.

Rozmowa, którą z Michałem Głowińskim przeprowadził Grzegorz Wołowiec, jego młodszy o trzy dekady kolega z Instytutu Badań Literackich PAN, autor m.in. ważnej pracy „Nowocześni w PRL. Przyboś i Sandauer”, dotyczy lat powojennych, a jej najobszerniejsza część poświęcona została właśnie IBL-owi, w którym Głowiński zaczął pracować w 1958 r. i z którym wiąże się cała...

2472

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]