Reklama

Islam i przemoc

Islam i przemoc

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli pozwolimy zamkniętym wspólnotom na utrzymanie prymatu więzów krwi nad obywatelskością, to katastrofa będzie kwestią czasu.
Prof. Aziz al-Azmeh, Warszawa, listopad 2015 r. Fot. Wojciech Grzędziński dla „TP”
D

DARIUSZ ROSIAK: Skąd się bierze przemoc w islamie?

AZIZ AL-AZMEH: Przemoc wyrastająca z religii nie dotyczy wyłącznie islamu. Wszystkie Kościoły chrześcijańskie zapisały w swojej historii akty przemocy na ogromną skalę. I to popełniane zarówno w swoich społecznościach, jak i na zewnątrz. Dlatego nie wydaje mi się, że tak sformułowane pytanie jest właściwe. Jeśli spyta mnie pan, co w konkretnych okolicznościach, w których znaleźliśmy się obecnie, prowadzi ludzi do dokonywania aktów przemocy w imię religii, to inna sprawa.

Oczywiście można patrzeć na historię chrześcijaństwa, zwłaszcza od IV wieku, kiedy stało się religią państwową, jako historię religijnej przemocy, choć takie redukowanie roli tej religii byłoby niemądre. Istotnie, przemoc występuje we wszystkich religiach, również tych uznawanych potocznie za pokojowe, jak...

19719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]