Reklama

Islam i przemoc

Islam i przemoc

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli pozwolimy zamkniętym wspólnotom na utrzymanie prymatu więzów krwi nad obywatelskością, to katastrofa będzie kwestią czasu.
Prof. Aziz al-Azmeh, Warszawa, listopad 2015 r. Fot. Wojciech Grzędziński dla „TP”
D

DARIUSZ ROSIAK: Skąd się bierze przemoc w islamie?

AZIZ AL-AZMEH: Przemoc wyrastająca z religii nie dotyczy wyłącznie islamu. Wszystkie Kościoły chrześcijańskie zapisały w swojej historii akty przemocy na ogromną skalę. I to popełniane zarówno w swoich społecznościach, jak i na zewnątrz. Dlatego nie wydaje mi się, że tak sformułowane pytanie jest właściwe. Jeśli spyta mnie pan, co w konkretnych okolicznościach, w których znaleźliśmy się obecnie, prowadzi ludzi do dokonywania aktów przemocy w imię religii, to inna sprawa.

Oczywiście można patrzeć na historię chrześcijaństwa, zwłaszcza od IV wieku, kiedy stało się religią państwową, jako historię religijnej przemocy, choć takie redukowanie roli tej religii byłoby niemądre. Istotnie, przemoc występuje we wszystkich religiach, również tych uznawanych potocznie za pokojowe, jak...

19719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z nich żadna religia nie zrobi krwiożerczych potworów gwałcących europejskie kobiety i obcinających głowy "niewiernym".

Te ustroje potrafiły z ateistów zrobić świetnie działające i w pełni podporządkowane zbrodniczej ideologii "maszynki do mięsa". Więc nie trzeba religii do przemiany ludzi w krwiożercze potwory.

Każdej formy religijności, również (a dla mnie właśnie) katolickiej. Karanie za każdą zorganizowaną formę religijności i izolowanie każdego zawodowego religianta w tym zawodowych katolików. Religia w obywatelskim państwie świeckim, dopuszczalna może być wyłącznie na prywatny użytek w warunkach domowych i to pod kołdrą. Pozdrawiam serdecznie.

Ciekaw jestem, jak taki zakaz miałby wyglądać :) Idę na mszę do kościoła - to już jest manifestacja religijna? Ktoś przypadkowo zrobi ruch ręką podobny do znaku krzyża - już przepadł z kretesem? Oczywiście kościoły, synagogi, meczety nie będą mogły spełniać swoich funkcji, więc zamieni się je na magazyny, sale widowiskowe albo hale sportowe. Brzmi znajomo?

Dokładnie po to samo po co katolicyzm zawodowym katolikom. Nie widzę tu żadnej różnicy na korzyść vatykanerów.

Właśnie dowiedziałem się, że mam drugi zawód :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]