Reklama

Arabowie: cywilizacja w kryzysie

Arabowie: cywilizacja w kryzysie

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Na liście państw z największą populacją muzułmanów cztery pierwsze miejsca zajmują kraje niearabskie.
J

Jednak na Zachodzie islam jest kojarzony przede wszystkim właśnie z Arabami. Ostatnio coraz częściej źle – ich cywilizacja znajduje się bowiem w kryzysie, być może największym w historii.

Już od połowy XX w. nazwa „Bliski Wschód” służy za synonim przemocy i politycznego chaosu. Arabska Wiosna, niedawna seria prowolnościowych rewolucji, zakończyła się wprawdzie obaleniem czterech dyktatur – w Tunezji, Egipcie, Libii i Jemenie – jednak demokracja przyjęła się tylko w pierwszym z tych państw. Kryzys ma też inne, głębsze oblicza. W krajach arabskich żyje 340 mln ludzi, ale Nagrodę Nobla odebrał jak dotąd tylko jeden pochodzący z nich naukowiec. Na sam język hiszpański tłumaczy się co roku więcej książek niż w ciągu ostatnich 2 tysięcy lat przełożono na arabski. Cywilizację, która we wczesnym średniowieczu przewodziła światu m.in. w medycynie, matematyce, architekturze i astronomii...

3017

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]