Reklama

Proroctwo o śnieżnym kraju

Proroctwo o śnieżnym kraju

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Przygotowania do otwarcia nowego meczetu w Warszawie zbiegają się w czasie ze zmianami wśród polskich muzułmanów. Do Tatarów i przybyszów z krajów arabskich dołącza trzecia grupa: konwertyci.
Nowy meczet i siedziba Ligi Muzułmańskiej RP w Warszawie, sierpień 2014 r. Fot. Krystyna Błatkiewicz / REPORTER
U

Ulotki w meczecie na warszawskiej Sadybie pamiętają jeszcze czasy PRL. Wydrukowano je w Berlinie, za pieniądze organizacji muzułmańskiej młodzieży, w nakładzie po 20 tys. sztuk i w ośmiu seriach tematycznych. Między innymi: „Rzut oka na islam”, „Życie po śmierci”, „Co mówią o Mahomecie”.
Wydrukowano ich – teraz już to wiemy – o wiele za dużo. Kiedy w 1993 r. adaptowano na potrzeby modlitewne dużą willę przy ul. Wiertniczej, życie religijne w Polsce dopiero się odradzało. Profesor Selim Chazbijewicz, pisarz i działacz tatarski, utrzymuje, że w czasie komunizmu na islam przeszło nie więcej niż czterech Polaków. Potem muzułmanów przybyło, lecz byli to głównie studenci z krajów arabskich.
Zmiana nadchodzi teraz. W skali mikro symbolizują ją ostatnie wydarzenia na Sadybie. Od lat organizowano tu wykłady dostępne dla wszystkich. Wiosną ktoś się poskarżył: jedna z dziewczyn jest...

8932

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]