Reklama

Europa: anatomia dżihadysty

Europa: anatomia dżihadysty

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Dokładnych danych brak – szacuje się jednak, że walczyć w szeregach IS wyjechało z Europy od 6 tys. do nawet 50 tys. młodych muzułmanów.
D

Dlaczego ulegli radykalizacji? Ciekawe wyniki badań na ten temat, prowadzonych w kilku krajach przez socjologów, psychologów i ekspertów ds. terroryzmu, przytacza magazyn „Nature”.

Okazuje się, że większość radykałów nie ma dużego doświadczenia religijnego; są to zwykle ludzie, którzy niedawno powrócili do islamu, bądź konwertyci (ci drudzy stanowią np. dużą część środowisk dżihadystycznych we Francji). Ekstremizm najczęściej wyprzedza słabo ugruntowaną wiarę (przykład: dwóch Brytyjczyków, zatrzymanych niedawno za udział w wojnie w Syrii, tuż przed wyjazdem na dżihad zamówiło sobie książkę pt. „Koran dla bystrzaków”).


CZYTAJ TAKŻE:

...

3055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]