Reklama

Europa: anatomia dżihadysty

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Dokładnych danych brak – szacuje się jednak, że walczyć w szeregach IS wyjechało z Europy od 6 tys. do nawet 50 tys. młodych muzułmanów.
D

Dlaczego ulegli radykalizacji? Ciekawe wyniki badań na ten temat, prowadzonych w kilku krajach przez socjologów, psychologów i ekspertów ds. terroryzmu, przytacza magazyn „Nature”.

Okazuje się, że większość radykałów nie ma dużego doświadczenia religijnego; są to zwykle ludzie, którzy niedawno powrócili do islamu, bądź konwertyci (ci drudzy stanowią np. dużą część środowisk dżihadystycznych we Francji). Ekstremizm najczęściej wyprzedza słabo ugruntowaną wiarę (przykład: dwóch Brytyjczyków, zatrzymanych niedawno za udział w wojnie w Syrii, tuż przed wyjazdem na dżihad zamówiło sobie książkę pt. „Koran dla bystrzaków”).


CZYTAJ TAKŻE:

...

3055

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]