Reklama

Polska: muzułmanów mało

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Największą grupą wyznawców islamu w naszym kraju byli – aż do lat 80. XX w. – Tatarzy. Ich najstarsze, wojskowe osadnictwo na Litwie datuje się na okres panowania księcia Witolda pod koniec XIV w.
D

Dziś Tatarzy stanowią już mniejszość – jest ich niecałe 3 tys. Pozostali polscy muzułmanie to głównie przyjezdni z krajów arabskich, Turcji, a także czeczeńscy uchodźcy. Do powstałego w latach międzywojennych Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP dołączyła niedawno prężna Liga Muzułmańska w RP, zrzeszająca głównie imigrantów. Należy do niej nowy, otwarty w tym roku meczet na warszawskiej Ochocie. Od czasu do czasu pojawiają się informacje o sporze między obiema organizacjami, który dotyczy m.in. praktyki życia religijnego (dobrze zasymilowani Tatarzy bywają np. oskarżani o zbyt „liberalne” podejście do obyczajowości).


CZYTAJ TAKŻE:

„...

2819

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]