Reklama

Polska: muzułmanów mało

Polska: muzułmanów mało

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Największą grupą wyznawców islamu w naszym kraju byli – aż do lat 80. XX w. – Tatarzy. Ich najstarsze, wojskowe osadnictwo na Litwie datuje się na okres panowania księcia Witolda pod koniec XIV w.
D

Dziś Tatarzy stanowią już mniejszość – jest ich niecałe 3 tys. Pozostali polscy muzułmanie to głównie przyjezdni z krajów arabskich, Turcji, a także czeczeńscy uchodźcy. Do powstałego w latach międzywojennych Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP dołączyła niedawno prężna Liga Muzułmańska w RP, zrzeszająca głównie imigrantów. Należy do niej nowy, otwarty w tym roku meczet na warszawskiej Ochocie. Od czasu do czasu pojawiają się informacje o sporze między obiema organizacjami, który dotyczy m.in. praktyki życia religijnego (dobrze zasymilowani Tatarzy bywają np. oskarżani o zbyt „liberalne” podejście do obyczajowości).


CZYTAJ TAKŻE:

„...

2819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]