Reklama

Polska: muzułmanów mało

Polska: muzułmanów mało

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Największą grupą wyznawców islamu w naszym kraju byli – aż do lat 80. XX w. – Tatarzy. Ich najstarsze, wojskowe osadnictwo na Litwie datuje się na okres panowania księcia Witolda pod koniec XIV w.
D

Dziś Tatarzy stanowią już mniejszość – jest ich niecałe 3 tys. Pozostali polscy muzułmanie to głównie przyjezdni z krajów arabskich, Turcji, a także czeczeńscy uchodźcy. Do powstałego w latach międzywojennych Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP dołączyła niedawno prężna Liga Muzułmańska w RP, zrzeszająca głównie imigrantów. Należy do niej nowy, otwarty w tym roku meczet na warszawskiej Ochocie. Od czasu do czasu pojawiają się informacje o sporze między obiema organizacjami, który dotyczy m.in. praktyki życia religijnego (dobrze zasymilowani Tatarzy bywają np. oskarżani o zbyt „liberalne” podejście do obyczajowości).


CZYTAJ TAKŻE:

„...

2819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]