Reklama

Iperyt w rybackich sieciach

Iperyt w rybackich sieciach

29.08.2016
Czyta się kilka minut
Zapasy broni chemicznej, które po II wojnie światowej zatopiono w Bałtyku, są coraz większym zagrożeniem. Najwyższy czas, by zająć się nimi na poważnie.
M

Minęło ponad 100 lat od chwili, gdy na polu bitwy po raz pierwszy użyto broni chemicznej: w styczniu 1915 r., na froncie wschodnim w okolicy wsi Bolimów (dziś powiat skierniewicki), wojska niemieckie zastosowały przeciw armii rosyjskiej gaz łzawiący, bromek ksylilu. Atak był nieudany, gdyż panowała niska temperatura, ograniczająca parowanie tego związku. Kilka miesięcy później, w maju 1915 r., kolejny atak był już bardziej skuteczny. Tym razem Niemcy użyli olbrzymich ilości (ponad 260 ton) gazowego chloru. Zginąć mogło nawet kilkanaście tysięcy żołnierzy armii carskiej.
Chemicy wojskowi tamtych czasów masowo syntetyzowali kolejne bojowe środki trujące, mające rozmaite działanie na ludzki organizm. Tak powstały środki drażniące, psychotoksyczne, parzące, duszące, paralityczno-drgawkowe. Do 1939 r. w arsenałach krajów europejskich zgromadzono setki tysięcy ton tych...

9475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]