Reklama

Ładowanie...

Inwestycja wysokiego ryzyka

22.09.2006
Czyta się kilka minut
Zanim jeszcze rządowy samolot wzbił się w powietrze, wiadomo było, że wizytę Jarosława Kaczyńskiego w USA zdominują sprawy bezpieczeństwa: kwestia "tarczy antyrakietowej, odbiór pierwszych samolotów F-16 i problemy energetyczne. Jednak mało kto spodziewał się, że to właśnie podczas wizyty w USA minister obrony Radek Sikorski ogłosi, iż polscy żołnierze pójdą na kolejną wojnę - w Afganistanie.
J

Jeśli wierzyć przeciekom, w rządzie i w Kancelarii Prezydenta zakończyło się już to, co eufemistycznie określa się jako "etap podejmowania decyzji", i że jest już zgoda na amerykańską propozycję, by na terenie Polski powstała trzecia na świecie (obok Alaski i Kalifornii) baza z tzw. antyrakietami, których zadaniem byłoby strącanie rakiet balistycznych, wystrzelonych np. z Iranu i zmierzających w kierunku USA albo Europy. Z czego miałaby wynikać zwłoka z upublicznieniem tej decyzji? Wprawdzie z sondaży wynika, że większość społeczeństwa jest przeciwna zbudowaniu w Polsce bazy antyrakiet. Jednak jeśli coś powstrzymywało dotąd rząd i prezydenta przed ogłoszeniem decyzji, to chyba nie obawa przed krytyką, lecz kwestia ceny.

Wygląda na to, że rząd chciałby, aby tym razem - inaczej niż w przypadku decyzji o udziale w misji irackiej, podjętej in blanco - Polska...

7910

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]