Reklama

Inka wyklęta

Inka wyklęta

23.08.2014
Czyta się kilka minut
Jest szansa na znalezienie miejsca pochówku 17-letniej sanitariuszki Danuty Siedzikówny – legendarnej „Inki”, rozstrzelanej 68 lat temu za działalność w partyzantce niepodległościowej.
Danuta Siedzikówna na jednym z niewielu zachowanych zdjęć grupy „Łupaszki” Fot. IPN

„Ty! Najdroższy Synu!
Kreślę tych ostatnich parę słów i żegnam się, aż do zobaczenia się na tamtym świecie, bo za chwilę odchodzę do Boga. Jestem skazany na śmierć i wyrok za chwilę będzie wykonany. Bądź dobrym Polakiem. Kochaj Polskę. Bądź posłuszny starszym. Słuchaj swoich opiekunów i bądź posłuszny matce. Tyle, co mogę w tych parę słowach skreślić do Ciebie. Odchodzę w zaświaty. To, co pozostawiam na tym świecie najdroższego, to Polskę i Ciebie. Najdroższy. Przeproś matkę, [niech] mi ona daruje za wszystko. Całuję Was wszystkich już raz ostatni” – pisze tuż przed egzekucją Feliks Selmanowicz „Zagończyk”, którego rozstrzelano wraz z Danutą Siedzikówną. To prawdopodobnie klawisz przekazuje mu papier, a potem wypuszcza gryps za więzienne mury. 65 lat później list otrzymuje od rodziny „Zagończyka” pracowniczka gdańskiego IPN Izabela Brzezińska.
Śmierć w „sali...

10578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]