Reklama

Miłosierdzie gminy

Miłosierdzie gminy

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Założycielka pierwszego w Polsce wiejskiego ośrodka dla dzieci upośledzonych twierdzi, że jest dyskryminowana. A władze wspomagają fundację lokalnego biznesmena.
Podopieczni ośrodka z Sierakowic, Łeba 2013 r. Fot. PSOUU SIERAKOWICE
K

Kinga ma 16 lat. Uśmiecha się, gdy słyszy swoje imię. Kołysze się na kolanach pedagoga i zniekształconymi na skutek napięcia nerwowego rękami próbuje wcisnąć klawisz na elektronicznych cymbałach. Kiedy jest zadowolona, szeroko otwiera usta i mruczy. To jej język. Jest spokojna, bo dostała silne leki na epilepsję.
Kinga nigdy nie będzie chodzić. Nawet nie wiadomo, ile będzie żyć (lekarze dawali jej kilkanaście lat). Od urodzenia ma mózgowe porażenie dziecięce i całe dnie spędza na leżąco. Jest uczniem Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW) w Sierakowicach. Codziennie kilka busów przejeżdża kilkaset kilometrów, by przywieźć tu dzieci z wiosek rozrzuconych po Kaszubach.
Sierakowice leżą na trasie z Kartuz do Lęborka. OREW, działający tam od 2001 r., to pierwsza tego typu placówka na polskiej wsi. Ośrodek powstaje z inicjatywy rodziców dzieci...

12456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]