Reklama

Indianie w Rawennie

Indianie w Rawennie

07.06.2011
Czyta się kilka minut
Było to dość dawno temu - w czasach, gdy w Europie palono papierosy niemal wszędzie. W bardzo starym baptysterium w Rawennie, powszechnie znanym ze zgrabnie ułożonej mozaiki, przed Najświętszym Sakramentem wisiała tabliczka.
N

Nie wiem, czy kasująca obyczaj stary, czy walcząca akurat z czymś nowym. Był to piktogram obwieszczający zakaz palenia. Otóż do dziś zastanawiam się, kto palił przed Najświętszym Sakramentem, na ile to było w Rawennie powszechne, a przede wszystkim: dla jak wielu ludzi zakaz ten oznaczał dotkliwą niewygodę i ograniczenie. Jest oczywiście jeszcze jedno pytanie, mianowicie ilu ludzi patrząc na Najświętszy Sakrament odczuwało pilną potrzebę zaciągnięcia się dymem. W pierwszej kolejności przyszli mi na myśl Indianie, którzy, co wie każdy, palą w sytuacjach dla nich kluczowych, jeżeli chodzi o kontakty z bogami. A jednak ludzi w pióropuszach w tym bliskim Adriatykowi mieście nie widziałem. Tabliczka z Rawenny, która, nie ukrywam, przykuła moją uwagę znacznie bardziej niż mozaiki, przyniosła mi dwie wiadomości: że, owszem, ludzie w kościołach palą (czy też tego próbują) i że to...

3289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]