Reklama

Improwizowany Bóg

Improwizowany Bóg

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Saksofonista i klarnecista, autor muzyki do filmów Smarzowskiego, wybitny improwizator... Miniony rok, w czasie którego opublikował sześć płyt, należał do Mikołaja Trzaski.
T

To jest trochę tak, jak ptaki na dużym drzewie. Szczególnie na jesieni, kiedy stoi ogołocone z liści, a na nim sto, dwieście wróbli. I to jest takie szumiące drzewo, ale w tym jest konstrukcja, system, rytm, sens – mówi saksofonista, klarnecista improwizator Mikołaj Trzaska. – Spróbuj wspólnie, spostrzegając rzeczy, które wydarzają się dookoła, stworzyć jedną strukturę, która wyrośnie w świadomości każdego z muzyków. Wszyscy zaczną ją słyszeć i każdy doda coś swojego, a może ktoś coś ujmie. To jest niebywałe, jak doświadczeni muzycy improwizują utwory tak dobrze, że jeden kompozytor nie byłby w stanie tego napisać. Właśnie o to chodzi: jeden kompozytor nie, ale trzech świetnych improwizatorów, którzy komponują muzykę na żywo, potrafi zrobić nieprawdopodobne rzeczy. I na tym polega cud.

ZŁOTA PLATYNA

Kiedyś przed warszawskim klubem Powiększenie...

16030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]