Reklama

Implanty przyszłości mogą być zasilane... dźwiękiem

Implanty przyszłości mogą być zasilane... dźwiękiem

05.08.2019
Czyta się kilka minut
C

Chirurgicznie wszczepiane urządzenia – takie jak rozruszniki pracy serca, neurostymulatory czy implanty do kontrolowanego uwalniania leków – są rozpowszechnione w medycynie, ale ciągle nie ma idealnego sposobu na zapewnienie im długiego zasilania. Po wyczerpaniu baterii elektronicznych implantów pacjenci najczęściej muszą przechodzić kolejną operację. Od jakiegoś czasu eksperymentuje się jednak z nowym, bezinwazyjnym sposobem ładowania baterii – z wykorzystaniem ultradźwięków, aplikowanych z zewnątrz ciała pacjenta. Zespół koreańskich naukowców pod kierunkiem profesora Sang-Woo Kima z Uniwersytetu Sungkyunkwan właśnie opisał na łamach „Science” prototyp nowego urządzenia tego rodzaju.

Jego działanie opiera się na cienkiej, elastycznej membranie, wszczepianej pod skórę, która pod wpływem aplikowanych z zewnątrz ultradźwięków wibruje i uderza w miedzianą elektrodę. W procesie tym generowana jest energia elektryczna, gromadzona w zwyczajnej, litowo-jonowej baterii. Testy urządzenia przeprowadzono w sztucznym środowisku i na tkankach świni, ale wydaje się, że u człowieka również wszystko powinno zadziałać. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]