Reklama

Implant i mózg

Implant i mózg

18.04.2016
Czyta się kilka minut
Ian Burkhart jest pierwszą osobą z przerwanym rdzeniem kręgowym, która odzyskała możliwość poruszania ręką dzięki implantowi wszczepionemu do mózgu.
Fot. Lee Powell / THE WASHINGTON POST / GETTY IMAGES
S

Sygnały z kory ruchowej przekazywane są za pośrednictwem komputera do ręki. 24-latek, ofiara wypadku, od pięciu lat miał ograniczoną władzę w rękach; dzięki implantowi odzyskał władzę nad ramieniem i palcami. Tuż po operacji potrafił poruszyć dłonią, a po kilku tygodniach treningu jest w stanie unieść szklankę. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu nie wiedzą, czy metoda pomoże osobom, które zupełnie nie mogą poruszać kończy-nami, ale efekt operacji, zaprezentowany w minionym tygodniu na łamach „Nature”, budzi nadzieje na możliwość „elektronicznego” obejścia przerwanego rdzenia kręgowego. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]