Imperium przemocy. 124 ustawy Putina

Jednego dnia Putin podpisał 124 akty prawne, które przestawiają Rosję na tory wojenne. Choć oficjalnie jej nie ma, prawo wojny obowiązuje. Dzięki niemu Kreml ostatecznie niszczy opozycję.

18.07.2022

Czyta się kilka minut

Ilja Jaszyn, moskiewski radny i opozycjonista oskarżony o „dyskredytowanie” armii rosyjskiej, podczas przesłuchania w sądzie rejonowym. Moskwa, 13 lipca 2022 r. / KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / EAST NEWS
Ilja Jaszyn, moskiewski radny i opozycjonista oskarżony o „dyskredytowanie” armii rosyjskiej, podczas przesłuchania w sądzie rejonowym. Moskwa, 13 lipca 2022 r. / KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / EAST NEWS

Siedem lat łagru – taki werdykt sądu usłyszał właśnie moskiewski radny Aleksiej Gorinow za to, że zbrodniczą wojnę nazwał wojną. To pierwszy wyrok z artykułu o „rozpowszechnianiu fake’ów o rosyjskiej armii”. Tak tutejszy „wymiar sprawiedliwości” kwalifikuje mówienie prawdy o napaści na Ukrainę.

Cofnijmy się o kilka tygodni. 15 marca na posiedzeniu rady dzielnicy Krasnosielskiej w Moskwie na wniosek Gorinowa ogłoszono minutę ciszy dla upamiętnienia ofiar agresji. Gorinow zaznaczył, że wysiłki społeczeństwa powinny być skupione na powstrzymaniu wojny. W ten sposób, zdaniem sądu, Gorinow rozpowszechniał niesprawdzone informacje o armii, wykorzystując swoją funkcję, a czynił to z „nienawiści politycznej”.


ROSYJSKA RULETKA: CZYTAJ WIĘCEJ TEKSTÓW ANNY ŁABUSZEWSKIEJ >>>

„Od pięciu miesięcy Rosja prowadzi działania zbrojne, wstydliwie nazywając je operacją specjalną. Obiecują nam zwycięstwo i sławę. Ale z jakiegoś powodu część współobywateli odczuwa wstyd i ma poczucie winy. Dlaczego nasz kraj ma nagle tylu nieprzyjaciół? Skąd oni się wzięli? Może z nami jest coś nie tak? Porozmawiajmy o tym. To właśnie zrobiłem na posiedzeniu rady” – mówił Gorinow podczas rozprawy. Siedział w szklanej klatce, odgrodzony od reszty sali. Do szyby przyłożył kartkę z napisem: „Czy wam potrzebna jest jeszcze ta wojna?”. Ochroniarz sądowy zasłonił własnym ciałem wywrotowy napis.

LIST OTWARTY w sprawie Gorinowa podpisało 20 prawników i obrońców praw człowieka. Ich zdaniem wyrok jest niezgodny z prawem. Politolożka Tatiana Stanowaja tak go interpretuje: „Siedem lat dla Gorinowa to wyjątkowe polityczne wydarzenie, przypadek szczególny wśród podobnych procesów. Władza daje znać, że dzieli przestępstwa o fake’ach na temat armii na dwie kategorie. Kategoria pierwsza: nazwać »operację specjalną« wojną lub próbować opowiadać alternatywną wersję w mediach społecznościowych – to uznawane jest za szkodnictwo. Ale jeśli takie szkodnictwo występuje w parze z działalnością polityczną (tak rzecz się ma w przypadku Gorinowa, który jako radny wystąpił przeciw wojnie na posiedzeniu rady), to uznawane jest bez mała za terroryzm. Ten wyrok to przemyślane ostrzeżenie wobec przeciwników wojny: wsadzimy was na lata, jeżeli przyjdzie wam do głowy łączyć antywojenną retorykę z działalnością polityczną”.

Aby podpaść władzy, nie trzeba dziś wiele. Posadę stracił ostatnio ordynator chirurgii szpitala w mieście Jelec (obwód lipiecki) Wiktor Pawlenko. Zarzucono mu dyskredytację sił zbrojnych, gdyż na imprezie w obecności mera miasta krzyknął „Chwała Ukrainie”. Grozi mu proces.

Z kolei Ilja Jaszyn, jeden z najważniejszych polityków liberalnej opozycji, został aresztowany za „szerzenie fake’ów na temat operacji specjalnej”. Taką kwalifikację „prawną” zyskały słowa Jaszyna o zbrodniach popełnionych przez rosyjską armię w Buczy (zgodnie z oficjalną wykładnią, którą dał osobiście Putin, wydarzenia w Buczy i innych podkijowskich miejscowościach to fake news). Grozi mu do 10 lat łagru. Jaszyn świadomie pozostał w Rosji, nie poszedł w ślady wielu współpracowników, którzy wybrali emigrację. Napisał w mediach społecznościowych: „Nie chcę uciekać i chować się przed tymi, którymi gardzę. Nie chcę się poniżać przed zbrodniarzami wojennymi”. Za „rozmowy o Buczy” aresztowany został też m.in. Dmitrij Tałantow, przewodniczący izby adwokackiej Udmurcji.

W ARESZCIE od kwietnia przebywa jeszcze jeden opozycjonista: Władimir Kara-Murza. W ostatnich latach dwukrotnie był ofiarą tajemniczych zatruć, z których z trudem wyszedł po długim leczeniu za granicą. Niewykluczone, że zastosowano wobec niego podobne „środki operacyjne” jak wobec Aleksieja Nawalnego, otrutego nowiczokiem. Nawalny od ponad roku siedzi w łagrze na mocy wyroku w sfingowanym procesie.

Kara-Murza został aresztowany za wykład na jednym z amerykańskich uniwersytetów, w którym opowiadał o niesławnych wyczynach rosyjskiej armii w Ukrainie. Artykuł 207.3 kodeksu karnego, o „wojennych fake’ach” stał się instrumentem wewnętrznego terroru. Znowelizowane przepisy pozwalają na uznanie za zagranicznego agenta każdego, kto nie spodoba się władzy, oraz ściganie za słowa prawdy o wojnie. Za antywojenne pikiety i publikacje w mediach społecznościowych prześladowani są nie tylko politycy, ale też aktywiści obywatelscy.

Od 24 lutego wszczęto 70 spraw karnych z art. 207.3 kodeksu karnego. A to dopiero początek. ©

Więcej informacji o Rosji w cyklu autorki Rosyjska ruletka oraz jej blogu labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od początku napaści Rosji na Ukrainę na… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 30/2022