Reklama

Ładowanie...

Imperium przemocy. 124 ustawy Putina

18.07.2022
Czyta się kilka minut
Jednego dnia Putin podpisał 124 akty prawne, które przestawiają Rosję na tory wojenne. Choć oficjalnie jej nie ma, prawo wojny obowiązuje. Dzięki niemu Kreml ostatecznie niszczy opozycję.
Ilja Jaszyn, moskiewski radny i opozycjonista oskarżony o „dyskredytowanie” armii rosyjskiej, podczas przesłuchania w sądzie rejonowym. Moskwa, 13 lipca 2022 r. KIRILL KUDRYAVTSEV / AFP / EAST NEWS
S

Siedem lat łagru – taki werdykt sądu usłyszał właśnie moskiewski radny Aleksiej Gorinow za to, że zbrodniczą wojnę nazwał wojną. To pierwszy wyrok z artykułu o „rozpowszechnianiu fake’ów o rosyjskiej armii”. Tak tutejszy „wymiar sprawiedliwości” kwalifikuje mówienie prawdy o napaści na Ukrainę.

Cofnijmy się o kilka tygodni. 15 marca na posiedzeniu rady dzielnicy Krasnosielskiej w Moskwie na wniosek Gorinowa ogłoszono minutę ciszy dla upamiętnienia ofiar agresji. Gorinow zaznaczył, że wysiłki społeczeństwa powinny być skupione na powstrzymaniu wojny. W ten sposób, zdaniem sądu, Gorinow rozpowszechniał niesprawdzone informacje o armii, wykorzystując swoją funkcję, a czynił to z „nienawiści politycznej”.


ROSYJSKA RULETKA: CZYTAJ WIĘCEJ TEKSTÓW ANNY ŁABUSZEWSKIEJ >>>


„Od pięciu...

4821

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]