Reklama

Ile historii w stajence

Ile historii w stajence

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Właśnie ukazał się trzeci tom trylogii Benedykta XVI o Jezusie z Nazaretu. Dotyczy dzieciństwa Jezusa.
Madonna Eucharystyczna, Sandro Botticelli, ok. 1472 r. Fot. Bettmann / CORBIS
M

Mamy do czynienia z dziełem papieża, a jednak – jak sam autor przyznaje w przedmowie to pierwszego tomu swej trylogii – „książka ta żadną miarą nie jest wypowiedzią Nauczycielskiego Urzędu, lecz stanowi jedynie wynik mojego osobistego szukania »oblicza Pana«”. Wiarę Kościoła można określić jako „szeroką drogę”, w obrębie której każdy chrześcijanin wytycza swoją osobistą ścieżkę. Nauczycielskim zadaniem biskupa Rzymu jest przypominanie Kościołowi tej wspólnej wiary, tj. – trzymając się obrazu drogi i ścieżek – wskazywanie, gdzie są „pobocza” drogi, poza którymi znajduje się już tylko bezdroże. Tę rolę papież spełnia poprzez swoje oficjalne wypowiedzi.

Do biskupa Rzymu stosują się jednak słowa św. Augustyna, który – jako biskup Hippony – mówił swoim słuchaczom: „dla was jestem biskupem, lecz przede wszystkim z wami jestem chrześcijaninem”. Każdy biskup, także papież, jest...

12511

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]