Reklama

Igrzysko z listkiem figowym

Igrzysko z listkiem figowym

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Zawiodą się ci wszyscy, którzy po filmie Gibsona spodziewają się kolejnej filmowej podróży do "jądra ciemności. Kto szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego 400 lat temu upadła cywilizacja Majów, również nie wzbogaci swojej wiedzy, jako że motto pochodzące od amerykańskiego historyka i filozofa Willa Duranta brzmi jednoznacznie: "wielką cywilizację można pokonać od zewnątrz, dopiero gdy ulega rozkładowi od wewnątrz.
C

Czym więc jest "Apocalypto": uniwersalną przypowieścią o ludzkiej małości i bezwzględnej działalności ducha dziejów czy tylko majstersztykiem hollywoodzkiego widowiska?

Oglądanie "Apocalypto" przywołuje doznania towarzyszące Gibsonowskiej . I ten film bezlitośnie targa nerwami, przez cały czas trzyma w maksymalnym napięciu, atakuje obrazami aż kiczowatymi w swoim wyrafinowanym okrucieństwie.

Świat schyłkowego okresu Mezoameryki jest prosty, złożony z symetrycznych kontrastów. Z jednej strony mamy indiańską wioskę, w której życie zgodne jest z porządkiem natury i, choć surowe, może przypominać rajską idyllę. Z drugiej pyszni się cywilizacja miasta, indiańska Sodoma i Gomora, kojarząca się z infernalną wyobraźnią Hieronima Boscha. W wiosce żyją ludzie piękni i prawi. Główny bohater zwany Łapą Jaguara jasnym wejrzeniem przypomina boskiego...

7658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]