Reklama

„Idźcie stąd”

„Idźcie stąd”

31.08.2010
Czyta się kilka minut
Muzułmanie chcą się modlić w kordobańskiej katedrze. Przekonują, że chodzi im o jedyną w swoim rodzaju przestrzeń ekumeniczną. Lokalny Kościół w to nie wierzy. Problem w tym, że katedra przez wieki była meczetem.
N

Nie ma i nie może być zgody na islamską publiczną modlitwę w chrześcijańskim kościele" - oświadczył biskup Kordoby, Demetrio Fernández González.

Hiszpańscy muzułmanie już za pontyfikatu Jana Pawła II starali się o możliwość korzystania z dawnego meczetu, najbardziej okazałego na Starym Kontynencie. Wspierała ich tamtejsza lewica. W 2006 r. Rada Islamska Hiszpanii wysłała list do Benedykta XVI. "Magnetyzm katedry w Kordobie - napisała - opiera się na fakcie, że była ona jednym z największych i najpiękniejszych meczetów na świecie i że nadal nim jest, choć jedynie w architekturze".

Sekretarz Rady Audalla Alberto Conget tłumaczył, że celem działań muzułmanów "nie jest przywłaszczenie sobie tego błogosławionego miejsca", ale utworzenie jedynej w swoim rodzaju "przestrzeni ekumenicznej", by poprzez modlitwę obu religii w jednej świątyni "budzić...

5951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]