Reklama

Ładowanie...

Idea fakira

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Trwa druga tura eliminacji, jest kiepsko ze strzałami, ale coraz bardziej ciekawie w tabelach. Ba, można się nawet zacząć cieszyć pierwszymi prawdziwymi fajerwerkami, jak choćby cudną pogonią Amerykanów za Słoweńcami, dopadaniem ostatniego żywego na trawie (ach, bramkarz Handanović uchylający się przed pociskiem piłki, smaczny i straszny zarazem rarytas) czy zwycięstwem Duńczyków w najbardziej zapalczywym meczu turnieju, tą nową duńską wersją "Pożegnania z Afryką", a zwłaszcza z Kamerunem, od razu sfilmowaną, z Bendtnerem w roli Redforda.
I

Ich mecz był tym, czym tekst pornograficzny wobec epiki, same gorące sytuacje miast żmudnego gromadzenia faktów, co kibic lubi najbardziej, zwłaszcza jeśli doktorat pisał z Parnickiego. Bo kibic to oksymoroniczne połączenie sprzedajności i uczuciowości, to podmiot liryczny utworów pisanych przez innych; odda się natychmiast temu, co wprost, od razu gołe i atrakcyjne i jeszcze się tym wzruszy.

Skoro o doktoratach mowa, cieszy również coming out jajogłowych, docierające do mnie coraz szerzej z uniwersyteckich katedr, z literackich oberży wyznania o miłości do futbolu, który, jak wiadomo, przez długie lata był oficjalnie i poprawnie "przedpokojem faszyzmu", "emocjonalną dżumą" (jak nosi tytuł modnej rozprawy o futbolu francuskich socjologów Brohma i Perelmana) czy "mordownią dla proletariatu, tłumiącego w nim nudę swej mechanicznej egzystencji". Co prawda tłum...

8438

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]