Reklama

Idące za Jezusem

Idące za Jezusem

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Po przytoczeniu perykopy o namaszczeniu Jezusa przez bezimienną kobietę (Łk 7, 36-50), Łukasz umieszcza tzw. summarium - krótkie podsumowanie tego, co najważniejsze o Jezusie, będące zarazem literackim "pomostem" do kolejnej perykopy. W nim też pojawiają się kobiety: "Potem [Jezus] chodził po miastach i wioskach, głosząc i zwiastując królestwo Boże. Towarzyszyło Mu dwunastu. I niektóre kobiety, uwolnione od złych duchów i od chorób: Maria zwana Magdaleną, z której wyszło siedmiu czartów, i Joanna, żona Chuzy, zarządcy Heroda, i Zuzanna, i wiele innych. Kobiety te służyły im pomocą pieniężną ze swoich własnych zasobów" (Łk 8, 1-3).
B

Bezpośrednie następstwo tych dwóch fragmentów miało olbrzymie konsekwencje w historii oddziaływania Ewangelii. Otóż bezimiennej kobiecie namaszczenia "nadano" pierwsze kobiece imię pojawiające się w kolejnym fragmencie - Maria Magdalena. W ten sposób przypisano jej - bez podstaw w tekście biblijnym! - także i to, że była jawnogrzesznicą, prostytutką. Powstały w ten sposób model identyfikacji - od grzeszącej publicznie do pierwszej, której ukazał się zmartwychwstały Jezus - okazał się na tyle przekonujący, że trwa do dziś nie tylko w ikonografii, ale i w głoszonych kazaniach czy katechezie.

Łukasz Ewangelista szkicuje jednak w dwuzdaniowym podsumowaniu inny obraz (dodajmy: ponownie różni się nim od innych synoptyków). Łukasz, przez wzmiankę o grupie kobiet idących za Jezusem, wprowadza je na scenę narracji na początku Jego działalności publicznej. Mateusz (Mt...

5401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]