Reklama

I znów Dawid wygrał

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Na zagłuszanie audycji radiowych z Zachodu władze PRL przeznaczały więcej energii elektrycznej niż na emisję programów Polskiego Radia.
K

Kto sądzi, że o Radiu Wolna Europa napisano już wszystko, powinien sięgnąć po książkę Pawła Machcewicza "»Monachijska menażeria«. Walka z Radiem Wolna Europa".

Do tej pory bowiem wiedzę o "walczących w eterze" czerpaliśmy głównie ze wspomnień jej najważniejszych pracowników i współpracowników, na czele z twórcą i wieloletnim dyrektorem Radia, Janem Nowakiem Jeziorańskim. Tym razem Machcewicz, jeden z najwybitniejszych polskich historyków średniego pokolenia zajmujących się XX wiekiem, historię tę opowiedział z perspektywy władz PRL. Sięgnął w tym celu - obok materiałów z amerykańskich archiwów, relacji bohaterów (także komunistów) czy archiwów Jeziorańskiego i Zdzisława Najdera, kolejnego z dyrektorów RWE - do materiałów służb specjalnych PRL, przechowywanych dziś w IPN.

Zrobił z nich dobry użytek: dołożył starań, by dzieje walki komunistów z ...

4461

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]