Reklama

Hymn o mądrości

Hymn o mądrości

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Hymn o mądrości znalazł się na końcu dialogów Hioba z przyjaciółmi. Oni, przywiązani do tradycyjnych nauk swoich ojców, błędnie ocenili los Hioba i nie pomogli mu pojąć udręk, jakie go dotknęły.
H

Hymn o mądrości znalazł się na końcu dialogów Hioba z przyjaciółmi. Oni, przywiązani do tradycyjnych nauk swoich ojców, błędnie ocenili los Hioba i nie pomogli mu pojąć udręk, jakie go dotknęły. Skrytykował ich pojęcie mądrości i wygłasza swój hymn jej poświęcony... Uderzające jest w nim przeciwstawienie dwóch postaw. Jedną obecnie łączymy z tym, co zwykliśmy nazywać homo faber. Drugą nazwać można tylko mądrością pochodzącą od Boga.
Homo faber zdaje się w tym poemacie nie znać granic swoich wysiłków. Nie ma przed nim tajemnic i skarbów, których nie potrafi odnaleźć i wytworzyć. Istnieją, powiada Hiob, kopalnie srebra, miedzi, żelaza, złota. Powstają z tego ozdoby, przedmioty i szkło, znane za jego czasów tylko Egipcjanom, a potem Fenicjanom. Ludzie przeszukują ziemię. Kierują wodami. Przewyższają w swej inteligencji sępa i lwa. „Drapieżnik nie zna tam ścieżki...

4414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]