Reklama

Historia w Tygodniku (22/2007) - Spór o PRL

Historia w Tygodniku (22/2007) - Spór o PRL

28.05.2007
Czyta się kilka minut
Rozmowy niekontrolowane.
1

18 lat temu, nocą z 3 na 4 czerwca 1989 r., na ulice wyszły tysiące młodych ludzi. Obładowani ulotkami i klejem, mieli w ostatniej chwili oplakatować kraj, uniemożliwiając władzy zrywanie ogłoszeń wyborczych "Solidarności".

18 lat mija od tamtych wyborów. Kolejny z dodatków historycznych poświęcony jest więc Polsce: polskiej pamięci i polskim sporom o interpretację historię.

W numerze:

 • Kiedy w Polsce skończył się komunizm? O tym, co stało się w roku 1989, spierają się historycy: Andrzej Paczkowski, Antoni Dudek i Jan Kofman.
 • Krzysztof Kozłowski, minister w rządzie Mazowieckiego, wspomina "kłopoty z radzieckimi": ówczesne obawy, jak zachowa się ZSRR w obliczu rozpadu komunizmu w Polsce.
 • Dlaczego z lustracją poradzili sobie Niemcy i Czesi, a my nie możemy?  
 • Roman Graczyk:  Jak czytać esbeckie "teczki" i interpretować ich zawartość?
 • Ks. Adam Boniecki: co dziś wiemy, a czego nie wiemy o działalności IV Departamentu SB, zajmującego się Kościołem.
 • - Po 1989 r. czuli się bezkarni, mieli pieniądze, przydatne informacje i znajomości - jak byli funkcjonariusze SB odnaleźli się po 1989 roku, piszą Michał Olszewski i Maciej Gawlikowski. Natomiast Krzysztof Kozłowski, w 1990 r. "solidarnościowy" szef MSW, odpowiada na pytanie, czy wtedy mógł zastosować wobec bezpieki "opcję zerową".
 • - Jarosław Kurski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej" oraz Piotra Zaremba, publicysta "Dziennika" dyskutują o tym,  jaką rolę odgrywają media w naszym patrzeniu na historię?
 • - reportaż Patrycji Bukalskiej z Radomia: jak żyją dziś ludzie poszkodowani przez PRL? Historia osób, które w 1976 r. byli skazywani niewinnie przez sądy jako "warchoły" i "złodzieje", a do dziś, w wolnej Polsce żyje z tymi wyrokami.
 • - Jerzy Jachowicz, twórca dziennikarstwa śledczego w Polsce, który przez kilkanaście lat śledził i opisywał procesy dotyczące przestępstw PRL, pisze dlaczego po roku 1989 tak trudno było osądzić zbrodnie z czasów PRL-u?
 • - Jak szkoła polska uczy dziś o historii?
 • W 1956 roku bronił poznańskich robotników, kilka lat wcześniej jako sędzia skazywał AK-owców na śmierć: opowieść Mateusza Marczewskiego o prawniku z Poznania, który w latach 40. i 50. wydał kilkanaście wyroków śmierci, a potem został adwokatem i bronił ludzi prześladowanych w PRL-u.
 • "Poczuć, aby zrozumieć": reportaż Małgorzaty Nocuń o powstających w Polsce muzeach i inicjatywach edukacyjno-turystycznych, np. w Nowej Hucie.
 • pamięć o PRL-u w polskiej w literaturze (Przemysław Czapliński), w teatrze (Łukasz Drewniak) i w filmie (Jan Kletowski)
 • czy ciągle Polacy tęsknią za Gierkiem i jak naprawdę wyglądała rzeczywistość lat 70? - rozmowa z prof. Jerzym Eislerem z IPN. 

Dodatek o sporze o  PRL w cyklu "Historia w Tygodniku" jest bezpłatnie dołączony do numeru 22 "Tygodnika Powszechnego".

W kioskach od wtorku 29 maja.

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]