Reklama

Historia w Tygodniku (22/2007) - Spór o PRL

Historia w Tygodniku (22/2007) - Spór o PRL

28.05.2007
Czyta się kilka minut
Rozmowy niekontrolowane.
1

18 lat temu, nocą z 3 na 4 czerwca 1989 r., na ulice wyszły tysiące młodych ludzi. Obładowani ulotkami i klejem, mieli w ostatniej chwili oplakatować kraj, uniemożliwiając władzy zrywanie ogłoszeń wyborczych "Solidarności".

18 lat mija od tamtych wyborów. Kolejny z dodatków historycznych poświęcony jest więc Polsce: polskiej pamięci i polskim sporom o interpretację historię.

W numerze:

 • Kiedy w Polsce skończył się komunizm? O tym, co stało się w roku 1989, spierają się historycy: Andrzej Paczkowski, Antoni Dudek i Jan Kofman.
 • Krzysztof Kozłowski, minister w rządzie Mazowieckiego, wspomina "kłopoty z radzieckimi": ówczesne obawy, jak zachowa się ZSRR w obliczu rozpadu komunizmu w Polsce.
 • Dlaczego z lustracją poradzili sobie Niemcy i Czesi, a my nie możemy?  
 • Roman Graczyk:  Jak czytać esbeckie "teczki" i interpretować ich zawartość?
 • Ks. Adam Boniecki: co dziś wiemy, a czego nie wiemy o działalności IV Departamentu SB, zajmującego się Kościołem.
 • - Po 1989 r. czuli się bezkarni, mieli pieniądze, przydatne informacje i znajomości - jak byli funkcjonariusze SB odnaleźli się po 1989 roku, piszą Michał Olszewski i Maciej Gawlikowski. Natomiast Krzysztof Kozłowski, w 1990 r. "solidarnościowy" szef MSW, odpowiada na pytanie, czy wtedy mógł zastosować wobec bezpieki "opcję zerową".
 • - Jarosław Kurski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej" oraz Piotra Zaremba, publicysta "Dziennika" dyskutują o tym,  jaką rolę odgrywają media w naszym patrzeniu na historię?
 • - reportaż Patrycji Bukalskiej z Radomia: jak żyją dziś ludzie poszkodowani przez PRL? Historia osób, które w 1976 r. byli skazywani niewinnie przez sądy jako "warchoły" i "złodzieje", a do dziś, w wolnej Polsce żyje z tymi wyrokami.
 • - Jerzy Jachowicz, twórca dziennikarstwa śledczego w Polsce, który przez kilkanaście lat śledził i opisywał procesy dotyczące przestępstw PRL, pisze dlaczego po roku 1989 tak trudno było osądzić zbrodnie z czasów PRL-u?
 • - Jak szkoła polska uczy dziś o historii?
 • W 1956 roku bronił poznańskich robotników, kilka lat wcześniej jako sędzia skazywał AK-owców na śmierć: opowieść Mateusza Marczewskiego o prawniku z Poznania, który w latach 40. i 50. wydał kilkanaście wyroków śmierci, a potem został adwokatem i bronił ludzi prześladowanych w PRL-u.
 • "Poczuć, aby zrozumieć": reportaż Małgorzaty Nocuń o powstających w Polsce muzeach i inicjatywach edukacyjno-turystycznych, np. w Nowej Hucie.
 • pamięć o PRL-u w polskiej w literaturze (Przemysław Czapliński), w teatrze (Łukasz Drewniak) i w filmie (Jan Kletowski)
 • czy ciągle Polacy tęsknią za Gierkiem i jak naprawdę wyglądała rzeczywistość lat 70? - rozmowa z prof. Jerzym Eislerem z IPN. 

Dodatek o sporze o  PRL w cyklu "Historia w Tygodniku" jest bezpłatnie dołączony do numeru 22 "Tygodnika Powszechnego".

W kioskach od wtorku 29 maja.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]