Reklama

Hałas nad grobem generała

31.05.2014
Czyta się kilka minut
Nie można powiedzieć, że był Wallenrodem. Nie był nawet Wielopolskim. Ale na poczet zasług trzeba Wojciechowi Jaruzelskiemu zapisać przełom 1989 r. – i próbować łączyć sprawiedliwość z miłosierdziem.
G

Gdy emocje osiągają temperaturę wrzenia, dobrze skupić się na faktach. Od 1989 r. Rzecząpospolitą rządziło pięciu prezydentów. Dwóch już pochowaliśmy: Lecha Kaczyńskiego i Wojciecha Jaruzelskiego. Różniło ich wszystko: życiowa droga, światopogląd, moralne i polityczne wybory. Różne były okoliczności, w których obejmowali urząd; różne były okoliczności ich śmierci. Tylko jedno okazało się podobne: awantury wokół pochówku. Oczywiście diametralnie inne były obu sporów przyczyny, inne argumenty padały za i przeciw, ale fakt pozostaje faktem. Jak na razie ani razu nad trumną prezydenta III RP nie udało się zachować ciszy. Pozostawiam to bez komentarza, niech każdy wyciąga wnioski w zgodzie z własnym sumieniem i rozeznaniem.
Przed Bogiem i historią
Konstytucja kwietniowa z 1935 r. stanowiła, że prezydent odpowiada tylko przed Bogiem i historią. Ta archaiczna...

4970

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]