Reklama

Hades – ostatnie doniesienia

Hades – ostatnie doniesienia

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Co czuje człowiek, kiedy nie czuje własnego ciała? Kiedy porusza swoim ramieniem tak, jakby należało ono do kogoś innego? Znamy przedsmak tego uczucia - dziwne i niepokojące wrażenie obcości, kiedy człowiek budzi się ze zdrętwiałą ręką i dotyka nią własnej twarzy.
S

Spinalonga to miejsce wyjątkowo ponure. Zarośnięte, wyschnięte, pozbawione dachów ruiny potureckich domów, po których aż wstyd się przechadzać. Każdy kąt kryje w sobie pamięć niewyobrażalnego cierpienia, biedy i beznadziejnego strachu setek ludzi skazanych tu kiedyś na powolne umieranie. Niektórym z nich udało się to umieranie przeżyć, niektórzy odeszli całkiem niedawno.

Spinalonga to miejsce wyjątkowo piękne. Ruiny weneckiej fortecy dumnie spoglądają na kreteńskie wybrzeże z wysokości wzgórza, które jest wyspą - wyspy, która jest wzgórzem. Podczas przypływu błękitne fale gorącego morza rozbijają się o kunsztowną bramę fortecy. Obok maleńka przystań, do której co pół godziny przybija statek z roześmianymi turystami.

Pierwsi mieszkańcy wyspy, której okrążenie zajmuje nie więcej niż 20 minut, pojawili się w 1903 r. Zabierano ich tutaj, nie...

14292

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]