Reklama

Gwiezdny kurz

Gwiezdny kurz

23.02.2010
Czyta się kilka minut
W kosmicznych planach Rosja stara się nadgonić chude lata po rozpadzie ZSRR. Czy uda się jej odzyskać pozycję lidera w wyścigu do gwiazd?
W

W krążącej w drugim obiegu żartobliwej piosence z lat 70. śpiewano: "Za to my robimy rakiety, zmieniamy bieg rzek i także w dziedzinie baletu najlepsi jesteśmy na planecie tej". I rzeczywiście - radzieckie rakiety rywalizowały z amerykańskimi. Po rozpadzie ZSRR nastąpił kryzys, programy kosmiczne znalazły się na odległych pozycjach w budżecie państwa, skreślano z nich kolejne punkty, postawiono na współpracę międzynarodową, rozwinięto projekty komercyjne.

Radziecki kosmos był priorytetem najwyższych władz, bronią ideologiczną (i nie tylko) w meczu o mistrzostwo świata z Zachodem. ZSRR pierwszy wysłał człowieka w kosmos, ale nie zdołał zorganizować ekspedycji na Księżyc (strat prestiżowych z tym związanych nie zrekompensował nieporadny Łunochod - sterowany z Ziemi pojazd bezzałogowy, który miał zrobić zdjęcia i pobrać próbki gruntu). Znakomitym osiągnięciem...

4523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]