Reklama

Odwet na istnieniu

Odwet na istnieniu

15.05.2007
Czyta się kilka minut
Czym jest literatura humorystyczna, która niczemu nie służy i nie chce naprawiać świata jak klasyczna satyra? Czy tylko pustą zabawą? A może czymś więcej?.
"

"Żeby dowcip był śmieszny - zauważa Stanisław Barańczak - musi odwołać się do którejś z elementarnych potrzeb, które tkwią bardzo głęboko w naszej naturze". Zastanawiając się nad specyfiką anglosaskiej poezji nonsensu, Barańczak dochodzi do wniosku, że jej efekt humorystyczny polega na zaspokojeniu szczególnie potężnie odczuwanej, a przy tym szczególnie wstydliwie ukrywanej "potrzeby wzięcia odwetu na samym istnieniu". Nonsensista "w kwestii owocności własnych zabiegów humorystycznych i w ogóle racjonalności bytu jest czarnym pesymistą". Nie obchodzą go bolączki ludzkości i nie zamierza ich leczyć ani piętnować, efekt komiczny dostrzega raczej w sprzeczności pomiędzy nieusuwalnymi ograniczeniami naszej egzystencji a uporem, z jakim ludzie starają się je przezwyciężyć. Autor humorystycznych wierszyków staje się kimś w rodzaju "śmieszniejszego poety metafizycznego".

...
4720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]