Reklama

Ładowanie...

Grek nas wyręczy

Grek nas wyręczy

12.09.2022
Czyta się kilka minut
W

W najbliższych dniach do Parlamentu Europejskiego trafi projekt rezolucji wzywającej Niemcy do uregulowania kwestii reparacji wojennych wobec Polski. Dokument ma zostać złożony przez przedstawiciela grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. Zrobi to w Strasburgu europoseł Kyriakos Welopulos z Greckiego Rozwiązania. Wybór zapewne nie jest przypadkowy – z perspektywy Aten, które same mają niezałatwione rachunki z Berlinem, polskie żądania 6,2 bln zł za straty wojenne nie wydają się abstrakcją.

Równocześnie polski rząd rozpoczął ofensywę na „froncie południowym” i coraz mocniej przyciska Czechy w kwestii uregulowania długu granicznego, jaki Praga ma wobec nas od 1958 r., kiedy w trakcie korekty granic wyliczono, iż ówczesna Czechosłowacja powinna nam przekazać 368 hektarów – do czego nigdy nie doszło. Nasz rząd zamierza wyjaśnić Czechom, że nie ma mowy o rekompensacie finansowej – chcemy ziemi i to szybko.

Zupełnie nie wiadomo, dlaczego to wzmożenie nastąpiło akurat teraz. Biorąc pod uwagę najazd Rosji na Ukrainę, zajmowanie się dziś żądaniami terytorialnymi wobec sąsiadów, w dodatku tak błahymi, wydaje się nie na miejscu.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”, telewizji TVN. W lutym 2012 r....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]