Reklama

Ładowanie...

Gorzka lektura

31.10.2007
Czyta się kilka minut
Z pewnym wzruszeniem biorę do ręki kolejny, już 161. numer "Zeszytów Historycznych" sygnowanych przez Instytut Literacki, niegdyś wydawcę "Kultury". Wciąż ta sama szata graficzna, wciąż ten sam wysoki poziom zamieszczanych opracowań...
W

Wśród różnorodnych materiałów uwagę zwraca artykuł Jarosława Durka poświęcony brytyjskiej misji "Freston", czyli pięcioosobowej grupie oficerów SOE (kierownictwo operacji specjalnych) zrzuconych w rejonie Częstochowy, gdzie po Powstaniu Warszawskim znajdowała się Komenda Główna AK. Wysłania misji domagał się Rząd Polski w Londynie, jak i władze Polski Podziemnej świadome dramatu gotowanego przez Armię Czerwoną zajmującą kolejne regiony Polski. Anglicy natomiast chcieli wiedzieć, bez pośrednictwa rządu londyńskiego, co się naprawdę dzieje na ziemiach polskich, z tym że swoją akcję zamierzali stanowczo uzgodnić z władzami sowieckimi. Oficerów brytyjskich interesowało nie tylko położenie oddziałów bojowych AK czy opinie Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego, ale także nastroje społeczeństwa, stanowisko ludzi z AL i Brygady Świętokrzyskiej oraz wszelkich ugrupowań...

3736

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]