Reklama

Górnicze podziemie

Górnicze podziemie

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Dla kierownictwa liczy się wydobycie, dla górników praca. Zjeżdżają więc na dół, lekceważąc zagrożenie. Katastrofa w Mysłowicach nic tu nie zmieni.
P

Piątek, 3 października. KWK Mysłowice-Wesoła. Opowiada pracownik kopalni obsługujący szyb, którym zjeżdżają górnicy, narzędzia i maszyny: – Ruch był większy niż zwykle. Oprócz górników zjeżdżały też materiały przeciwwybuchowe i ratownicy. Myśleliśmy: na pewno nie jadą w ten sam rejon. Że się pali, wiedzieli podobno wszyscy. Zjeżdżali w ciszy, bo co tu gadać. Na kopalni nikt nie chce wałkować tematu wypadków. Każdy myśli tylko, żeby wyjechać.
Kula ognia
Poniedziałek, 6 października, godz. 20.57. W ścianie 560, na poziomie 665 metrów płonie metan. W zagrożonym rejonie pracuje wtedy 37 osób.
Hipotezy są dwie: przyczyną zapalenia metanu mogły być wykonywane pod ziemią tzw. prace strzałowe albo podziemny pożar. Eksperci wstępnie wykluczyli jedną z najczęstszych przyczyn wypadków – pracę kombajnu, powodującą powstanie iskry, od której może zapalić się...

15115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]