Reklama

Górnicy znów u bram

Górnicy znów u bram

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Warszawa czeka na wizytę górniczej braci. Hucznie zapowiadany najazd wywołany jest tym samym, co zwykle: żądaniem podwyższenia zarobków. Tym razem górnicy domagają się wypłaty nagród z zysku, czyli, ich zdaniem, 180 mln złotych. Jednak według Ministerstwa Gospodarki reprezentującego Skarb Państwa, którego własnością są polskie kopalnie węgla kamiennego, górnikom należy się jedynie 100 mln złotych. Gra toczy się więc o 80 mln złotych. Czy jednak tylko o to?.
fot. J. Morek/Forum (za książką J.J. Szczepańskiego "Górnik polski")
P

Paweł Poncyliusz, wiceminister gospodarki odpowiadający za górnictwo, od kilkunastu tygodni śle na Śląsk sygnał jednoznaczny: pieniądze z zysku muszą być zainwestowane w rozwój górnictwa. Jednak 120 tys. chłopa ma na ten temat inne zdanie. Górnictwo węglowe drugi raz w ciągu ostatnich kilkunastu lat wypracowało w 2005 r. zysk, a ponieważ rok temu dostali wypłatę z zysku, nie widzą powodu, by jej nie otrzymać i teraz. Zwłaszcza, że górnicza "Solidarność" w zeszłorocznych wyborach poparła gremialnie przewodzącą dziś partię i wywodzącego się z niej kandydata na prezydenta. A skoro poparli, mają prawo liczyć na podziękowanie. Jak do tej pory, nie udało się tego uzyskać metodą obsadzania rad nadzorczych swoimi ludźmi (według fachowców i obserwatorów, rady nadzorcze są obsadzane w górnictwie kompetentnie - specjalistami od górnictwa, prawa i ekonomii), musi się udać chociaż...

11217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]