Reklama

Pod ścianą

Pod ścianą

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Porozumienie, które górnicze związki zawodowe podpisały z rządem, jest doraźne. Podobnie jak program naprawczy Kompanii Węglowej.
Pani Kazimiera z wieńcem przeznaczonym dla Ewy Kopacz. Żegna kopalnię, w której pracuje jej trzech wnuków. Brzeszcze, 14 stycznia 2015 r. fot. Grażyna Makara
B

Brzeszcze, 12-tysięczne miasto w zachodniej części województwa małopolskiego. Od ponad 110 lat kopalnia jest tu największym pracodawcą.
Siódmy dzień strajku, trzecia po południu. Siedzimy w zielonym namiocie rozstawionym przed bramą kopalni. Trzy ławki, dwa stoły, piecyk gazowy w rogu. Wieje. Najmocniej od dziur przytkanych kolorowymi ręcznikami.
Pan Adam, 73 lata, legitymacja Solidarności z numerem 15, walczy o kopalnię dla dzieci: syna, córki i zięcia. Wczoraj stracił dwóch przyjaciół z sanatorium.
– Napluli mi w twarz. Wykrzyczeli, że górnikom zawsze mało. Że mają trzynastki, czternastki, że dostają średnio 6 tysięcy na rękę i jeszcze strajkują – mówi.
Z ławki naprzeciwko, spod kapturów patrzą na nas młodzi chłopcy. – A co oni mają powiedzieć? – pyta pan Adam. – Dopiero co szkołę górniczą skończyli.
Chłopcy nie mówią nic. Po chwili wychodzą. Kilka godzin...

30925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]