Reklama

Ładowanie...

Pod ścianą

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Porozumienie, które górnicze związki zawodowe podpisały z rządem, jest doraźne. Podobnie jak program naprawczy Kompanii Węglowej.
Pani Kazimiera z wieńcem przeznaczonym dla Ewy Kopacz. Żegna kopalnię, w której pracuje jej trzech wnuków. Brzeszcze, 14 stycznia 2015 r. fot. Grażyna Makara
B

Brzeszcze, 12-tysięczne miasto w zachodniej części województwa małopolskiego. Od ponad 110 lat kopalnia jest tu największym pracodawcą.
Siódmy dzień strajku, trzecia po południu. Siedzimy w zielonym namiocie rozstawionym przed bramą kopalni. Trzy ławki, dwa stoły, piecyk gazowy w rogu. Wieje. Najmocniej od dziur przytkanych kolorowymi ręcznikami.
Pan Adam, 73 lata, legitymacja Solidarności z numerem 15, walczy o kopalnię dla dzieci: syna, córki i zięcia. Wczoraj stracił dwóch przyjaciół z sanatorium.
– Napluli mi w twarz. Wykrzyczeli, że górnikom zawsze mało. Że mają trzynastki, czternastki, że dostają średnio 6 tysięcy na rękę i jeszcze strajkują – mówi.
Z ławki naprzeciwko, spod kapturów patrzą na nas młodzi chłopcy. – A co oni mają powiedzieć? – pyta pan Adam. – Dopiero co szkołę górniczą skończyli.
Chłopcy nie mówią nic. Po chwili wychodzą. Kilka godzin...

30925

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]