Reklama

Gorączka złota w Oświęcimiu

Gorączka złota w Oświęcimiu

08.03.2011
Czyta się kilka minut
"Inicjatywa szabrownicza zorganizowała tu całą kopalnię złota" - pisał wysłannik "TP" w 1947 r., po odwiedzinach terenu byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Kopacze zbudowali nawet rurociąg, doprowadzający wodę do przeszukiwania popiołów.
Auschwitz, brama do Byłego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego / fot. MK
T

Tak naprawdę o wszystkim wiedzieliśmy na długo przed Grossem - chciałoby się powtórzyć za Jackiem Leociakiem z artykułu w marcowym numerze "Znaku". Nawet jeśli Michał Majewski i Paweł Reszka na łamach "Rzeczpospolitej" przekonująco podważyli narzucającą ton "Złotym żniwom" interpretację słynnej fotografii z Treblinki, świadectw na temat powojennej "gorączki złota" można odnaleźć bardzo wiele.

Tam już nic nie ma

Jedno z nich ukazało się w 27. numerze "Tygodnika Powszechnego" z 1947 r., a jego autorem był Stanisław Stomma. O tym, że proceder "gospodarczej eksploatacji miejsc masowej zagłady" był wówczas obiektem powszechnej wiedzy, świadczą już pierwsze zdania tekstu jednego z najważniejszych wówczas (i w ciągu następnych dekad) redaktorów pisma: "Przybywających obecnie na tereny byłych obozów Oświęcimia oczekuje pewne - jeżeli...

7885

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]