Reklama

Gniew i ból, dwa radykalizmy

Gniew i ból, dwa radykalizmy

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Gorliwość ludzką od gorliwości ewangelicznej, zrodzonej z Ducha Świętego, oddziela przepaść. Mimo to mamy kłopot, by je odróżnić.
M

Młody żołnierz, a potem włóczący się po łąkach Umbrii na przełomie XII i XIII w. półnagi hipis Giovanni Bernardone przez lata uważany był za nieszkodliwego wariata. Żyjący dwa wieki później, ascetyczny i wykształcony spowiednik królów Hiszpanii mnich Tomasz cieszył się powszechnym poważaniem i szacunkiem współczesnych. Z czasem pierwszego z nich, szerzej znanego jako Franciszek z Asyżu, kanonizowano; stał się zwiastunem odnowy Kościoła i patronem ekologów. Drugi natomiast, Tomás de Torquemada, został symbolem ideologicznych okrucieństw, których dopuszczano się w imieniu Kościoła.
Oto odwieczny problem Kościoła: Jak odróżnić te dwie formy religijnej gorliwości?
To z ducha ewangelicznego radykalizmu poczęły się: benedyktyńska reforma Cluny (X w.), zakony mendykanckie (franciszkanie i dominikanie, XIII w.), wielka odnowa katolicka w XVI w., a także setki zgromadzeń zakonnych...

19372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]