Reklama

Głosy

Głosy

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Głos może powiedzieć tyle samo, a nawet więcej o człowieku niż jego twarz, uśmiech czy wyraz oczu.
B

Bywają głosy jasne. Nie chodzi mi o ich wysokość, ale o dźwięczność. Ludzie obdarzeni takimi głosami mówią dość szybko, ale wyraźnie, zdania są raczej krótkie, składnia przejrzysta, a słowa nieobciążone bagażem metafor i zdań wtrąconych poruszają się lekko, bez zauważalnego wysiłku.

Bywają też głosy ciemne. Matowe, przyduszone, tak jakby narodziły się w jaskini o niskim stropie. Zdania wydobywają się z tła nagłych chrząknięć, mlaśnięć, sapań i cichutkich gulgotów. Między nimi pojawiają się niewytłumaczalne pauzy, zaciemniające sens. Kontury całości są zamglone, bo poszczególne słowa ciągną za sobą jakieś cienie aluzji, mroczki niechęci, mgiełki podejrzeń...

Głos jasny wysyła sygnał: "Spróbujmy to wyjaśnić", głos ciemny: "Miejcie się na baczności". Oczywiście nie zawsze tak jest z tymi głosami.

Ale bywa.

...

2773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]