Reklama

Głos wołający na pustyni

Głos wołający na pustyni

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Gdy czytałem o tym, jak Jan Chrzciciel przygotowywał drogę Jezusowi, uświadomiłem sobie, że Mesjasz miał znakomitego PR-owca. Prorok dzięki oryginalności stroju i prostocie pokarmu stał się rozpoznawalny w środowisku Judejczyków. Nawet silna konkurencja ze strony faryzeuszy, rabbich i zelotów nie przeszkodziła synowi Zebedeusza i Elżbiety w dotarciu ze swoim przesłaniem do tłumów. Na targowisku idei jego słowa kreowały nową rzeczywistość: w sposób doskonały potrafiły wydobyć z ludzi pragnienie odwrócenia się od grzechu.
-

---ramka 396713|prawo|1---Obawiam się jednak, że dziś, gdy świat coraz bardziej się sekularyzuje, Chrzciciel stanąłby przed trudniejszym zadaniem. Jan zwiastował nadejście Mesjasza. Ilu ludzi wygląda dziś Jego powrotu? Wzywał do nawrócenia. Ilu pragnie dostosować życie do Ewangelii, a nie Ewangelię do życia? “Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder". Kogo zaintrygowałoby dziś takie ubranie? W czasach, gdy produkuje się podarte spodnie i poplamione bluzy, image proroka prędzej znaleźć można w awangardowym żurnalu niż potraktować jako znak radykalnych kaznodziejów. Ludzie byliby gotowi nawet jeść “szarańczę i miód leśny", gdyby fani żywności niezawierającej konserwantów i niemodyfikowanej genetycznie ogłosili ich specyficzne wartości.

Gdy rozmyślałem nad wyrazistością Chrzciciela, zorientowałem się, że Jan zrobił rzecz zadziwiającą...

2649

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]