Obietnica czeka na człowieka

Bóg nie wypowiada słów „na wiatr”; nie mówi, żeby sobie „pogadać”. Bóg wypowiada Słowo, które szuka spełnienia.

14.12.2015

Czyta się kilka minut

Bp Grzegorz Ryś /  / Fot. Grażyna Makara
Bp Grzegorz Ryś / / Fot. Grażyna Makara

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia czytaliśmy Ewangelię Zwiastowania. Ostatnie zdanie, wypowiedziane przez Anioła w rozmowie z Maryją, brzmi (w przekładzie, do którego nawykliśmy): „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37).

Warto sięgnąć do tłumaczenia św. Hieronima (Wulgaty), który przekłada nasze zdanie: „non erit impossibile apud Deum omne verbum” – tzn. „dla Boga żadne słowo nie będzie niemożliwe”. Wielki Doktor i egzegeta zdecydował się na wybór i interpretację. Greckie pan rhema można bowiem przełożyć jako „nic” i jako „każde słowo”. Hieronim wyczuwał, iż w wypowiedzi Anioła nie chodzi o teoretyczne stwierdzenie, że Bóg jest w stanie uczynić „wszystko”; idzie raczej o to, że każde Jego Słowo – każda obietnica, choćby się wydawała kompletnie nierealna (jak poczęcie i urodzenie dziecka przez dziewicę) – może zostać przez Niego spełnione.

Bóg nie wypowiada słów „na wiatr”; nie mówi, żeby sobie „pogadać”... Bóg wypowiada Słowo, które szuka spełnienia. Jest powiedziane po to, by stać się wydarzeniem. Niemal osiem wieków wcześniej Bóg wypowiedział obietnicę ustami Izajasza – obietnicę o Emmanuelu, którego pocznie dziewica (Iz 7, 14). Bóg dotrzymuje Słowa – także takiego, które zdaje się niemożliwe. Nie męczy Go przy tym oczekiwanie, jest cierpliwy, czuwający – prawdziwie adwentowy.

Ta sama refleksja dociera do nas z lektury początku 3. rozdziału Ewangelii św. Łukasza (odczytywaliśmy ten fragment w II niedzielę Adwentu): „na pustyni skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza” (Łk 3, 2b). Hieronim tłumaczy to tak: „factum est verbum Dei super Ioannem Zachariae filium in deserto”. Oddaje tekst grecki dosłownie – w oryginale bowiem czytamy: „egeneto rhema” – „stało się słowo”. Nie chodzi więc jedynie o to, że Jan na pustyni „usłyszał” Słowo Boże; chodzi o to, że Słowo powiedziane od Boga „stało się” – wypełniło się, dokonało się nad nim na pustyni.

Jakie Słowo? To, które zostaje zaraz przytoczone: „Głos wołającego na pustyni: przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego. Każda dolina niech będzie wypełniona...” (Iz 40, 3-5). Znów ta sama historia. Bóg wypowiedział Słowo, które zostało zapisane ręką proroka sześć wieków przed wyjściem Jana Chrzciciela na pustynię. I Słowo „czekało” – nie by zostać usłyszanym (w swoich zgromadzeniach i synagogach słyszeli je Żydzi wielokrotnie) – czekało, by stać się. Okazać się wydarzeniem.

Możemy się uczyć przeżywania Adwentu od Boga. Wbrew narzucającemu się schematowi, że Bóg – skoro wszystko wie – nie może na nic „oczekiwać”. Bóg czeka – czasem stuleciami – na człowieka, dzięki któremu Jego Słowo się dokona – obietnica się wypełni. Czeka, gdyż każdy z takich ludzi – to prawda, odwiecznie przewidziany, wybrany i powołany – jest jednak wolny. Więc Słowo Boga – samo w sobie pełne mocy – nie może się wydarzyć bez jego zgody („Oto Ja, służebnica Pańska”, „Trzeba, żeby On wzrastał, a ja bym się umniejszał”).

I my w Adwencie nie czekamy na to, że Bóg może uczynić „cokolwiek”. Czekamy na to, by wypełniło się każde z Jego słów. Na nas. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2015