Ładowanie...
Getto, pamięć i polityka
Getto, pamięć i polityka
Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział utworzenie muzeum getta w dawnym szpitalu Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej. Dzięki temu uda się ocalić obiekt, który jest jednym z nielicznych ostańców w tej części Warszawy, i ożywić go w innej formie.
Radość nie zwalnia jednak od zadawania pytań. Edukacji o getcie nigdy dosyć, zwłaszcza w czasach, w których narodowcy maszerują po ulicach Warszawy z rasistowskimi hasłami. Tylko czy na pewno jest potrzebna w tym celu kolejna placówka? Na wystawie stałej Muzeum POLIN, przyciągającej obecnie najwięcej gości z zagranicy, losom getta poświęcona jest jedna z galerii, opracowana przez wybitnych historyków zajmujących się Zagładą. Żydowski Instytut Historyczny koncentruje się z kolei na Archiwum Ringelbluma – najobszerniejszym zbiorze dokumentującym codzienność życia w getcie warszawskim i innych gettach w Polsce. (Jego zawartość prezentuje po raz pierwszy publicznie na świeżo zainaugurowanej wystawie).
Z tym łączy się druga, nie mniej istotna wątpliwość – o narrację, jaką przedstawiać będzie zwiedzającym przyszłe muzeum, i kto będzie odpowiadać za kształt ekspozycji. Nie sposób tego zagadnienia zignorować, zważywszy na kierunek polityki historycznej obecnego rządu i perypetie Muzeum II Wojny Światowej. ©
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]