Reklama

Getto, pamięć i polityka

Getto, pamięć i polityka

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Ta wiadomość zelektryzowała środowiska żydowskie i wszystkich, dla których ważna jest pamięć warszawskiego getta.
M

Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział utworzenie muzeum getta w dawnym szpitalu Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej. Dzięki temu uda się ocalić obiekt, który jest jednym z nielicznych ostańców w tej części Warszawy, i ożywić go w innej formie.

Radość nie zwalnia jednak od zadawania pytań. Edukacji o getcie nigdy dosyć, zwłaszcza w czasach, w których narodowcy maszerują po ulicach Warszawy z rasistowskimi hasłami. Tylko czy na pewno jest potrzebna w tym celu kolejna placówka? Na wystawie stałej Muzeum POLIN, przyciągającej obecnie najwięcej gości z zagranicy, losom getta poświęcona jest jedna z galerii, opracowana przez wybitnych historyków zajmujących się Zagładą. Żydowski Instytut Historyczny koncentruje się z kolei na Archiwum Ringelbluma – najobszerniejszym zbiorze dokumentującym codzienność życia w getcie warszawskim i innych gettach w Polsce. (Jego zawartość prezentuje po raz pierwszy publicznie na świeżo zainaugurowanej wystawie).

Z tym łączy się druga, nie mniej istotna wątpliwość – o narrację, jaką przedstawiać będzie zwiedzającym przyszłe muzeum, i kto będzie odpowiadać za kształt ekspozycji. Nie sposób tego zagadnienia zignorować, zważywszy na kierunek polityki historycznej obecnego rządu i perypetie Muzeum II Wojny Światowej. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Pisarka, dziennikarka, założycielka Stacji Muranów. Kontakt z autorką: chomatowska@tygodnik.com.pl

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]