Reklama

Gerhard i Gareth

Gerhard i Gareth

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Marząc o arcydziełach malarstwa, trzeba zamykać oczy, żeby nie widzieć stosu pieniędzy.
K

Kilka dni temu pobito kolejny rekord wszechczasów: 142,4 mln dolarów za tryptyk Francisa Bacona. Ktoś to będzie trzymał u siebie. Hmm, sam artysta chciał jak najszybciej pozbywać się owoców swego geniuszu, więc pewnie wyczuwał, że czakram jest gdzie indziej. Żeby było jasne (?), nie wątpię, że to sugestywna sztuka – ale trzymać w domu owe prace nie byłoby mi łatwo. Na szczęście nie mam tego problemu (i raczej się nie zapowiada, żebym zaczął mieć), więc prywatny Bacon portretujący swego kolegę Freuda mnie akurat bezpowrotnie ominął.
Ale wróćmy na aukcję. Najdroższy do niedawna „Krzyk” Muncha kosztował swego czasu prawie 120 mln dolarów, a na podium mieści się jeszcze stary dobry champion Picasso. Poszedł kilka lat temu za 106,4 mln dolarów – mniej więcej tyle Real Madryt dał za możliwość płacenia kilkuletniej pensji szybkiemu piłkarzowi. Munchowy „Krzyk” krzykiem, a prezes...

2194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]