Reklama

Mięso na podium

Mięso na podium

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Gdy tylko ciało ludzkie zostanie odarte ze skóry i ze znaczeń, które przychodzą skądinąd, co zostaje? Sztuka - powiada Bacon - nic więcej. Piękno, które tkwi w soczystej czerwieni mięsa.
Francis Bacon, Czerwony kardynał, ok. 1959-1967 / Christie’s Images / Corbis
G

Gdyby kogoś interesował związek piłki nożnej ze współczesnym malarstwem, powinien pilnie śledzić poczynania rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza. Właściciel klubu Chelsea Londyn oraz imponującej kolekcji dzieł sztuki, w maju 2008 roku zapłacił 86 milionów funtów za "Tryptyk 1976" Francisa Bacona. Jest to jak dotąd największa suma, jaką zapłacono za obraz powojennego artysty.

W moskiewskiej galerii CCC, założonej przez Abramowicza i jego przyjaciółkę Darię Żukową, w roku 2010 otwarta zostanie wielka wystawa, której kuratorem został Martin Harrison, autor powstającego właśnie definitywnego katalogu dzieł Bacona. Wystawa, zatytułowana "Śmierć ocieniająca życie. Francis Bacon: ostatnie dzieła, 1971-1992", już zapowiada się rewelacyjnie. Jak pisze specjalistka od rynku sztuki Sarah Thornton: "niektórym łatwiej jest kupić dzieło sztuki, niż je wypożyczyć [na...

24834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]